Gazeta “Bota sot” e vlerëson dekorimin e gazetarit të saj Bekim Kastrati dhe truprojës Besim Dajaku në 20 vjetorin e vrasjeve!

Uncategorized

Presidentja Vjosa Osmani sot ka marrë një vendim që shënon një pikë kthese në Presidencën e Kosovës, veçmas pas saj të Hashim Thaçit. Ajo sot ka dekoruar për herë të parë një gazetar të vrarë pas luftës, Bekim Kastratin, në një atentat ku mbet i vdekur edhe truproja i presidentit Rugova, Besim Dajaku.

Edhe pse kanë kaluar 20 vjet, familjet Kastrati e Dajaku ndihen ma në fund pak të lehtësuara, sepse shteti ka rivënë një minimum drejtësie, duke çmuar veprat e tyre, të cilët ishin viktima të krimit politik, për të cilin ndodhen në Hagë edhe dy ish drejtues shteti, Hashim Thaçi e Kadri Veseli.

Përtej, emocioneve të familjarëve, akti i presidentes Osmani, ka sjellë emocione edhe në redaksinë e “Bota sot”, e cila ka njohur jo vetëm dhimbjen, por edhe ankthin e vrasjeve.
Njëri nga shokët më të afërt atë kohë me Bekimin ishte, gazetari atëherë Idriz Morina, tani kryeredaktor, i cili kishte pasur rastin ta takonte Bekimin, vetëm pak ditë para vrasjes.

Bekimin e kishte parë në një gjendje të rëndë emocionale, e cila thotë se kurrë nuk do t’i shqitet nga mendja, edhe pse kanë kaluar 20 vjet. Prej, vitesh siç thotë Idrizi, ai jetonte në një gjendje emocionale të rënduar, gati ankthioze, nga presioni, kërcënimet, linçimet, izolimet që mundoheshin t’ia bënin, ata të cilët një ditë kishin vendosur edhe ta vrisnin.

Leave a Reply

Your email address will not be published.