Momenti kur babai i lutet 55 vjeçarit të mos e rrah vajzën nëntëvjeçare që ia shiti për bukë (VIDEO)

Uncategorized

Një baba afgan, i cili thotë se ishte i detyruar t’ia shiste vajzën nëntëvjeçare, 55 vjeçarit si nuse për të në mënyrë që të blejë ushqim, i është lutur burrit të fëmijës të mos e rrahë atë./pamjet meP0SHT

Parwana Malik, nëntëvjeçare, e ka përshkruar burrin si ‘plak’ për shkak të mjekrës dhe vetullave të bardha. Në ditën kur Parwana u mor nga 55 vjeçari, Qorban, babai i saj duke qarë, Abdul Malik, iu lut atij që të mos e lëndonte fëmijën, raporton CNN, transmeton Klankosova.tv.Abdul, i cili është ‘thyer’ nga faji, u përlot teksa i tha Qorbanit: “Kjo është nusja jote, ju lutem kujdesu për të. Ti je përgjegjës tani, të lutem mos e rrah”./pamjet meP0SHT

Familja e Parwana tha se ata nuk kishin zgjidhje tjetër dhe janë në mesin e shumë familjeve të varfra që detyrohen të shesin vajzat e tyre të vogla për të mbijetuar, ndërsa Afganistani zhytet më tej në një krizë humanitare.

Një vajzë, 10 vjeçe, i kalon ditët duke qarë ndërsa pret ditën që do t’i shitet një burri 70 vjeçar për të ndihmuar familjen e saj të shlyejë borxhet.

Leave a Reply

Your email address will not be published.