Tahiri kërkoi të shpallet ‘non grataa’ Xhorxh Sorosi, vjen reagimi kundër saj, Mehazi ia përkujton takimet me Serbinë

Uncategorized

Ish-kryenegociatorja e Kosovës në bisedimet teknike me Serbinë, Edita Tahiri, ka kërkuar që Kosova ta shpallë “person non grata” djalin e Xhorxh Sorosit, cili sipas saj punoi hapur për shkëmbimin e territoreve të Kosovës.“Edi Rama ne Beograd, djali i Sorosit pardje në Prishtinë….Lojëra të rrezikshme. A ka kush ta ndal Ramën dhe a ka kush ta shpall ‘persona non grata’ djalin e Sorosit që hapur punoi për ‘shkëmbimin e territoreve’”, tha ajo.

Lidhur me këtë, analisti Sulejman Mehazi, në një prononcim për “Bota sot”, ka deklaruar se takimet më të rrezikshme kanë qenë ato takime të Tahirit me Serbinë, se takimi i Kurtit me Sorosin, sepse sipas tij, ky takim është çështje private, ndërsa takimi i Tahirit me Serbinë është çështje politike e Ballkanit të Hapur kundër interesave të Kosovës.

Leave a Reply

Your email address will not be published.