3 fëmijë përfundojnë në spital, imituan një lojë nga “Squid Game”

Uncategorized

Tre fëmijë janë trajtuar për djegie të rënda në një spital pediatrik në Sydney, Australi, pasi ata u përpoqën të bënin karamele Dalgona si pjesë e një sfide të paraqitur në serinë hit të Netflix ‘Squid Game’.

Në një paralajmërim “urgjent” të publikuar nga Rrjeti i Spitaleve të Fëmijëve të Sidneit të hënën, personeli mjekësor u kërkoi prindërve që të ishin vigjilentë ndaj fëmijëve të tyre duke bërë ëmbëlsirën e huallit të Koresë së Jugut, shkruan Reuters.

Ushqimi i rrugës fitoi popullaritet masiv nga seriali hit, duke i shtyrë fansat e Squid Game të merrnin pjesë në sfidën “Dalgona Candy” duke sajuar ëmbëlsirën e sheqerit të shkrirë në shtëpi dhe më pas duke gdhendur një formë pa e thyer atë – siç bëjnë personazhet në shfaqje.

“Sado e pafajshme që mund të duket loja,” ajo paraqet një rrezik të konsiderueshëm për t’u djegur, tha Dr Erik La Hei, Ushtruesi i detyrës së Shefit të Njësisë së Djegieve për Spitalin e Fëmijëve në Westmead. Ndërsa sheqeri shkrihet në një temperaturë më të lartë se ajo që nevojitet për të zier ujin, përzierja është një kombinim i rrezikshëm i të qenit më i nxehtë dhe më i ngjitshëm, duke shkaktuar djegie më të thella dhe më serioze, tha ai.

Leave a Reply

Your email address will not be published.