ZOT Na Mbaj Dorën… Sheefi I OKB-Së Paraalajmëron ‘Katastrofën’…

Uncategorized

Guterres i bëri këto komente pasi një raport i OKB-së i muajit të kaluar, njoftoi se nuk po përmbushet marrëveshja e Parisit për klimën, për të kufizuar ngrohjen globale në 1.5 Celsius.

“Kjo është thyerje e premtimit të bërë gjashtë vjet më parë, për të ndjekur qëllimin prej 1.5 gradë Celsius të Marrëveshjes së Parisit”, tha Guterres, duke iu referuar marrëveshjes së viti t2015 të arritur në kryeqytetin francez.

Shtetet e Bashkuara dhe 27 vende të Bashkimit Evropian vendosën objektiva më të ashpëra të zvogëlimit të emetimeve këtë vit. Por vendet si Kina, India dhe Arabia Saudite janë ndër ato që nuk kanë paraqitur objektiva të reja sa u përket emetimit të gazrave, raporton REL.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *