Dikυr flinte në stolα rrυgëve Miliαrderi rrëfen sυksesin e tij: Si υ bërα me Bentley e helikopterë

Uncategorized

Një burrë që emigroi në SHBA me 500 dollarë në xhep dhe duhej të flinte në stolat e parkut, tani është një milioner i vetë-bërë . Nick Mocuta u rrit në Rumani, por vendosi të shkonte në SHBA për të bërë një jetë më të mirë për veten e tij dhe në moshën 21 vjeç, me vetëm 500 dollarë në xhep, ai u transferua në Los Angeles. Por ai nuk ishte në gjendje të gjente një vend për të jetuar dhe kaloi javë të tëra duke fjetur në stolat e parkut dhe duke u përpjekur të ushqehej.

“Taksia e parë që mora në qytet më kushtoi rreth 100 dollarë, gjë që më la me 400 dollarë për veten time, ishte një tronditje nuk do ta harroj kurrë atë pjesë. E gjeta veten të pastrehë në LA, flija në stola në parqe dhe haja me një buxhet shumë të vogël.Unë edhe kur shkoja për të blerë ushqim për të ngrënë përpiqesha të merrja ushqime të thjeshta për të mos paguar shumë,” tha ai.

Gjatë muajve në vijim, Nick ishte në gjendje të krijonte disa punë me pagesë të ulët dhe të kursente para të mjaftueshme për të marrë një apartament dhe fitoi licencën e tij të ndërmjetësit të pasurive të paluajtshme. Por në vitin 2013, Nick vendosi të provonte një ‘eksperiment’ duke shitur artikuj të importuar në eBay, gjë që i ‘zgjoi’ një dashuri të madhe për blerjet online dhe ta bënte më pas atë super milioner.

Brenda gjashtë muajve ai po bënte 3,000-4,000 dollarë në muaj dhe vendosi të linte punën e tij si ndërmjetës për t’u fokusuar në biznesin e tij, duke kaluar plotësisht në blerjet online.

“Unë u rrita në një familje ku babai im ishte një kontabilist dhe nëna ime ishte mësuese, kështu që shkolla ishte gjëja numër një që unë u fokusova teksa rritesha, por pasi u diplomova emigrova në Amerikë me një dëshirë të zjarrtë për të bërë më shumë. Gjithmonë kam menduar se tregtia online është e ardhmja dhe kam dashur të jem pjesë e saj,” tha ai.

Tani Nick zotëron shumë dyqane në internet në Amazon dhe Walmart. Milioneri, i cili deri më tani ka grumbulluar 40 milionë dollarë të ardhura, ka gjithashtu qindra partneritete me klientët. Nick ka shpenzuar paratë e tij të fituara në një portofol prej 100 banesash nëpër SHBA dhe Rumani, si dhe katër makina luksoze duke përfshirë një Bentley Continental dhe Mercedes GT S63 AMG.

Ai thotë se do t’i mbetet përjetësisht mirënjohës gjyshes së tij të ndjerë, e cila i dhuroi atij 500 dollarët me të cilat ai erdhi për herë të parë në SHBA dhe kujdeset për anëtarët e tjerë të familjes së tij, pasi i kanë blerë prindërit dhe vëllain nga një banesë secili.

“Unë mendoj se arsyeja pse jam i suksesshëm është sepse nuk kam pasur kurrë frikë të humbas, thjesht të mos përpiqem. Unë jam shumë këmbëngulës dhe nuk dorëzohem kurrë. Dështoj shtatë herë, ngrihem te tetën. Dhe më pëlqen fakti që mund të punoj nga shtëpia dhe gjithçka që më duhet është një laptop dhe internet dhe jam në biznes,” tha ai.

Leave a Reply

Your email address will not be published.