Metode shume efektive..!? Si ti hiqni qafe nje here e pergjithmone floket e thinjur..!?

Uncategorized

Flokët gri nënkupton se jeni të mençur dhe të pjekur. Sidoqoftë, askush nuk dëshiron t’i thinjen flokët që në moshë të hershme. Si rezultat, shumë njerëz janë duke përdorur ngjyra konvencionale të flokëve për të mbuluar ndonjë shenjë gri në kokën e tyre.

Sidoqoftë, këto ngjyra mund të kenë efekte të mëdha për shkak të kimikateve që ato përmbajnë. Për shembull, ju mund të humbni flokët, ndikon në shëndetin tuaj dhe madje dendësinë e flokëve gri në kokën tuaj rritet. Në vend të kësaj ju mund të zgjidhni metoda që do të jenë të lehta dhe të sigurta për flokët tuaj.

Hulumtimet tashmë kanë vërtetuar se gjenetika mund të luajë një rol në thinjen e flokëve tuaj. Sidoqoftë, faktorë të tjerë mund të kontribuojnë në dukuri të tilla. Këta faktorë përfshijnë stresin, mangësitë e vitaminave dhe të ushqyerit e dobët.

Duke e ditur që ju jeni një person që kujdeseni për pamjen tuaj, ka metoda që mund të përdorni për të rregulluar thinjen e flokëve në mënyrën e duhur. Këto metoda do t’ju japin një pamje të gjallë dhe të shëndetshme. Për më tepër, disa nga këto metoda kanë përbërës që mund të kthejnë rritjen e flokëve të thinjura ndërsa të tjerët e zvogëlojnë rritjen e flokëve të tillë.

Trajtojini floket tuaj të thinjur në mënyrë të përhershme:

Black strap molasses

Përdorimi i përbërjes me malasë të zezë mund të jetë një lehtësim i shkëlqyeshëm për çdo shenjë që vjen nga thinja e flokëve. Kjo për shkak se ndalon rritjen e flokëve të tillë. Efektet shihen veçanërisht në mënyrë të konsiderueshme nëse melasa përdoret rregullisht.

Melasa e njomë nxirret zakonisht gjatë procesit të marrjes së sheqerit. Është përmbajtja që ka mbetur pas heqjes së kristaleve të sheqerit, pra, trashësia e saj dhe ngjyra e errët. Gjithashtu, lëngu i zi është i mbushur me minerale që punojnë për rikthimin e ngjyrës së flokëve tuaj.

Melasa e zezë përmban hekur, selen dhe managane, minerale që janë përgjegjëse për ruajtjen e ngjyrës natyrale të flokëve tuaj. Gjithashtu përmban bakër që ndihmon prodhimin e pigmenteve të flokëve. Mineralet e tjera që gjenden në melasë përfshijnë kalciumin dhe magnezin që janë jetike për tu rritur flokët më të shëndetshëm dhe më të fortë.

Për më tepër, melasa e zezë ka përfitime shëndetësore për trupin tuaj. Mund të përmirësojë shëndetin tuaj të kockave, të luftojë stresin, të lehtësojë artritin, të stabilizojë nivelin e sheqerit në gjak dhe të pastrojë lëkurën duke e lënë atë me shkëlqim. E gjithë ajo çfarë ju duhet të bëni është të hani melasë në ditë të ndryshme për disa muaj për t’i marrë këto përfitime.

AMLA

Ky është një nga trajtimet më të mira që mund të përdorni për të mbrojtur flokët tuaj të thinjur. E njohur gjithashtu si nektari për flokët, Amla do të ndalojë rritjen e flokëve të padëshiruar. Kjo për shkak se përmban antioksidantë të fuqishëm që janë përgjegjës për rinovimin e flokëve tuaj.

Amla është gjithashtu burimi më i bollshëm i vitaminës C. Prandaj; Gooseberry Indian do t’i bëjë flokët tuaj të errët, më të plotë dhe më të trashë. Një avantazh tjetër i përdorimit të Amla-s është se ajo do të zvogëlojë nxehtësinë e tepërt në trupin tuaj që është një shkak kryesor që i bën flokët tuaj të thinjur.

Për përdorim, ju mund të pini lëng të freskët amla për të përmirësuar shëndetin e flokëve dhe lëkurës tuaj. Ju mund të përdorni pluhur të thatë amla dhe ta konsumoni me ujë ose supë. Po ashtu, mund të masazhoni flokët me lëngun amla që ju bëni në shtëpi sepse do t’ju ​​hidratojë dhe do të ushqejë kokën.

Një mënyrë tjetër e përdorimit të amla është që të shpëlani flokët me ujin e almës. Pastrimi i flokëve tuaj me këtë ujë do të kushtëzojë dhe përmirësojë strukturën e flokëve tuaj, si dhe do të rrisë pamjen e ngjyrës suaj natyrale të flokëve.

Qepa

Një qepë në ditë mund të jetë zgjidhja për të eleminuar flokët tuaj të thinjur. Qepët kanë enzima antioksiduese të bollshme katalazë që mund të rivendosin ngjyrën natyrale të flokëve tuaj. Për më tepër, vitamina C dhe fitonutrientët që janë gjithashtu të pranishëm në qepë veprojnë së bashku me bakrin dhe acidin folik për të parandaluar thinjen e flokëve.

Ju mund të përdorni qepën duke e ngrënë atë. Ju gjithashtu mund të aplikoni lëng qepë në kokën tuaj. Kjo do të zvogëlojë sasinë e peroksidit të hidrogjenit që ndërtohet në kokën tuaj dhe kështu do të prandalojë thinjen e flokëve tuaj.

Një mënyrë tjetër e përdorimit të qepës për flokët tuaj është përdorimi i një maskë flokësh me lëng qepësh. Maska është përdorur gjatë historisë për të rregulluar ngjyrën e flokëve. Gjithashtu, maska do t’ju ndihmojë të parandaloni humbjen e flokëve; kështu, do të bëjë që flokët tuaj të rriten më shpejt, të bëhen më të butë dhe më të ndritshëm.

Kur jeni në shtëpi, grini një qepë dhe pastroni lëngun duke përdorur një sitë. Aplikoni lëngun në kokën tuaj dhe lëreni për rreth tridhjetë minuta dhe lani flokët. Ndiqni të njëjtën procedurë dy herë në javë.

Mund të shtoni edhe vaj kokosi në lëngun e qepës. Në rast se era e qepëve është e tepërt për ju, shtoni një vezë dhe një lugë gjelle vaj ulliri në përzierje. Pastaj aplikojeni dhe pastroni flokët si zakonisht.

Ushqime të pasura me katalazë

Katalaza është një antioksidant i fuqishëm që do të parandalojë rritjen e flokëve të thinjur. Një studim hulumtues sugjeron që flokët thinjen për shkak të grumbullimit të peroksidit të hidrogjenit në gjëndrat e flokëve tuaj. Peroksidi i hidrogjenit zbardh flokët nga brenda drejt pjesëve të jashtme të flokëve.

Peroksidi i hidrogjenit është një përbërës që prodhohet natyrshëm në trupin tonë. Zakonisht është një nënprodukt i metabolizmit tuaj. Kompleksi formohet gjithashtu kur jeni të ekspozuar ndaj rrezeve x, stresit, tymit dhe ndotjes.

Katalaza shërben si prishëse e këtyre molekulave të peroksidit të hidrogjenit në ujë dhe oksigjen, të dyja produkte të padëmshme. Kur jeni të rinj do të prodhoni sasi të konsiderueshme katalaze për të parandaluar zbardhjen e flokëve tuaj. Sidoqoftë, ndërsa plakeni, sasia e katalazës që prodhon trupi juaj gjithashtu zvogëlohet.

Për më tepër, stresi dhe dieta e dobët mund të jenë katalizatorë për uljen e niveleve të katalazës në trupin tuaj. Pasi niveli juaj i katalazës të jetë ulur, peroksidi i hidrogjenit ndërtohet në gjëndrat e flokëve tuaj, dhe pigmentet e flokëve tuaj prishen duke bërë që flokët të bëhen të bardhë. Prandaj, është thelbësore që ju të konsumoni ushqime që kanë përmbajtje të lartë të katalazës.

Ushqime të tilla përfshijnë bajame, lakra jeshile, zarzavate me rrepka, qershi, bar gruri, lakër, kastravec, karrota, patate, hudhra, brokoli, rrepka dhe patate të ëmbla. Kur ushqeheni rregullisht me këto ushqime, do të rivendosni me kohën ngjyrën natyrale të flokëve tuaj.

BHRINGRAJ

E quajtur edhe Eclipta Alba, kjo është një barishte që është thelbësore për humbjen e flokëve, si dhe thinjen e parakoshshme të flokëve. Indianët e konsiderojnë këtë barishte si mbretin e bimëve, sepse stimulon rritjen e flokëve, ndërsa rinovon dhe ushqen flokët. Prandaj, nëse përdorni rregullisht Bhringraj, do të rritni flokë të errët dhe të trashë.

Për më tepër, Bhringraj do t’i bëjë flokët tuaj të butë dhe do t’ju shtojë shkëlqim. Ju mund ta përdorni Bhringraj si një produkt në një maskë flokësh. Për ta bërë maskën, përzieni pluhurin Brahmi, pluhurin Bhringraj dhe pluhurin amla me ujë në sasi të barabarta për të formuar një paste.

Ju gjithashtu mund të zëvendësoni ujin për qumështin e kokosit ose kos. Aplikojeni pastën në flokët tuaj dhe lëreni për rreth njëzet deri në tridhjetë minuta, pastaj pastroni flokët. Pluhurit Bhringraj gjithashtu mund t’i shtohet këna për të lyer flokët.

Një avantazh tjetër i përdorimit të Bhringraj është se është i shëndetshëm për mëlçinë. Kur mëlçia juaj është e shëndetshme, flokët tuaj bëhen të shëndetshëm. Mund ta konsumoni pluhurin Bhringraj duke e përzier atë me mjaltë ose gjalpë në ujë të ngrohtë. Sidoqoftë, këshillohet që të konsultoheni me një mjek përpara se të konsumoni Bhringraj.

ASHWAHANDHA

Kjo është një barishte që është përdorur gjatë gjithë historisë për të parandaluar thinjen e flokëve, zbutur lëkurën dhe për t’ju dhënë një pamje rinore. Barishtja indiane kundër plakjes balancon hormonet në trup. Ndihmon gjithashtu për të qetësuar mendjen dhe forcuar sistemin imunitar.

Ju mund të konsumoni shtesa Ashwahandha me ushqimin tuaj. Ju gjithashtu mund të përdorni pluhur Ashwahandha. Shtoni gjysmë lugë çaji në qumështin tuaj ose në gjalpë për të nxitur edhe rritjen e flokëve.

Vitamina B12

Kjo është një tjetër shtesë që mund të përdorni për të trajtuar flokët tuaj gri. Vitamina B12 gjithashtu do të trajtojë shkurtimin e frymëmyrrjes, mjegullimin e trurit dhe konfuzionin. Kjo merret si shtojcë sepse ajo gjendet vetëm tek kafshët në formë natyrale.

Burimet ushqimore si vezët, produktet e qumështit, mishi dhe peshku përmbajnë Vitaminë B12. Prandaj, kjo nuk është një mundësi për ju nëse jeni vegan. Një katalizator tjetër i flokëve të thinjur mund të jetë marrja e ilaçeve ose vuajtja e kushteve mjekësore që ndikojnë në aftësinë tuaj për të absorbuar Vitaminën B12.

Nëse flokët tuaj po bëhen gri sepse keni mungesë të Vitaminës B12, lajmi i mirë është se ju mund t’i ktheni efektet shpejt. E gjithë ajo çfarë ju duhet të bëni është të përfshini ushqime që janë të pasura me Vitaminë B12 në dietën tuaj. Nëse jeni vegjetarian, merrni suplemente që do të forcojnë Vitaminë B12.

Kur blini shtesa të Vitaminës B12, zgjidhni gjithmonë ato që janë në formë natyrale. Këto njihen gjithashtu si metilkobalamina. Ato janë më të mira dhe të lehta për tu absorbuar për trupin tuaj. Ju gjithashtu mund të konsumoni vitamina dhe bimë të dobishme si zinku, vaji i mëlçisë së merlucit, vitamina D për të ndaluar dhe zvogëluar shenjat e flokëve të thinjur.

Ka këshilla të tjera të dobishme që mund të përdorni për të parandaluar rritjen e flokëve të thinjur. Rritni numrin e perimeve dhe frutave të freskëta që konsumoni çdo ditë sepse janë të pasura me antioksidantë. Ulni sasinë e kafeinës, alkoolit dhe ushqimit të konservuar që hani.

Gjithmonë përpiquni të ushtroheni, të qëndroni të qetë dhe të jeni të gëzuar gjatë gjithë ditës. Shmangni përdorimin e kimikateve të ashpra ujin e nxehtë dhe trajtimet e flokëve. Ju gjithashtu mund të shmangni pirjen e duhanit.

Sigurohuni që t’i mbuloni flokët kur jeni në diell. Për më tepër, masazhoni kokën për të rritur rrjedhën e gjakut në gjëndrat e flokëve tuaj

Leave a Reply

Your email address will not be published.