Pija Dhe Lëngu Perfekt Për Energji Dhe Rritjen E Imunitetit Ja – (RECETA)

Uncategorized

Lëngjet e frutave dhe perimeve siç është ai me portokall, panxhar dhe karrota, janë të famshëm për vlerat ushqyese që përmbajnë. Këto lëngje zakonisht përfitohen nga shtrydhja ose copëzimi i tulit të tyre. Lëngu ka një shije të freskët dhe ka përmbajtje të lartë fibre. Koha e përgatitjes 10 minuta. Për katër persona

Përbërësit: 1 panxhar i qëruar, 500 gramë karrota të qëruara, 700 gramë portokalle të qëruara

Përgatitja: Prini panxharin, karrotat dhe portokallet në copa të mëdha. Kur të pastroni dhe të prisni panxharin ju këshillojmë të përdorni dorashka kuzhine, që të evitoni njollat që lë lëngu i tij.

Të gjitha copëzat hidhini në shtrydhëse dhe për 2-3 minuta do të keni gati një lëng shumë të shëndetshëm dhe të shijshëm.

Vlerat e këtij lëngu: Përveç rritjes së imunitetit, lëngu i panxharit, karrotës dhe portokallit ndihmon dhe në pastrimin e mëlçisë nga tokksinaat.

Panxhari është i njohur për aftësitë e tij për uljen e tensiionit të lartë si dhe për parandalimin e ngërçiit muskulor. Ai është një burim për kalium, magnez, hekur, vitamina të ndryshme A, B6, C, antiioksidanntë dhe fibra.

Portokallet nga ana tjetër, janë të pasura me antiioksidannt dhe vitaminë C. Sigurisht përmes konsumimit të tyre përfitojmë dhe kalcium, bakër, dhe vitaminën B.

Të fundit, por jo nga rëndësia, karotat ulin rreezikkun e sëmunddjevee kardiio-vaskuularee. Ato kanë nivele të lartë të vitaminës A dhe K që ndihmojnë qarkullimin e gj akut. Karrotat quhen dhe super perimet për shëndetin e syve. Ky lëng jo vetëm është plot surpriza në shije, por vjen dhe si një paketë për sistemin imunitar. Mund të konsumohet nga të rriturit dhe fëmijët gjatë vaktit të mëngjesit.

Një tjetër lëng shumë i shëndetshëm është ai me panxhar, mollë dhe karrota. Gjeni më pposhtë recettën: Panxhar, Mollë Karrotë, 1 panxhar i madh i qëruar, 2 karrota të mëdha, 1 mollë jeshile

Priteni panxharin dhe më pas hidheni në shtrydhësen e frutave së bashku me të gjithë përbërësit e tjerë. Hidheni lëngun në gotë dhe shijojeni plotësisht duke përfituar një dozë ideale ushqyesish për shëndetin tuaj. Ky lëng ofron shumë energji, lufttonn lodhjen dhe e ndihmon organizmin të furnizohet denjësisht me oksigjen.

Molla është një tjetër frut që përshtatet mirë me panxharin. Ajo përmban antiioksidanntë dhe lufttonn inflammacioniin.

Leave a Reply

Your email address will not be published.