Nga Tiroidet fillojne te gjitha çrregullimet..!? Hormonet, mbipesha ose nënpeshë (ilaç natyral-recetë)

Uncategorized

Kjo pije e shijshme përmban një numër përbërësish që stimulojnë punën e gjëndrës tiroide, dhe në të njëjtën kohë është një thesar i vërtetë i vitaminave, mineraleve dhe antioksidantëve. Receta u nda nga terapisti i çertifikuar i të ushqyerit holistik Siyada Kiran Zahra Hussein, dhe përbëhet nga:

Përbërësit: 7 gota ujë natyral ose mineral, 1 gotë me lëng brusnice 100%, 1 lugë çaji pluhur xhenxhefili të thatë, 1 lugë çaji kanellë Ceilon, 1 lugë çaji arrëmyshk, 1 gotë lëng portokalli të shtrydhur, 1 gotë lëng limoni të shtrydhur

Procedura: Ngroheni ujin në zjarr dhe para se të vlojë shtoni lëng boronicë, më pas shtoni erëza dhe lëreni të ziejë në temperaturën më të ulët për 20 minuta. Kur të ftohet në temperaturën e dhomës, shtoni lëng portokalli dhe limon. Sasia është planifikuar për një ditë.

Sekreti dhe vetite shëruese te kesaj recete..?

Brusnica është një burim i shkëlqyeshëm jodi, i cili është thelbësor për shëndetin e tiroides, dhe këto manaferra përmbajnë deri në 400 mcg dhe janë një nga burimet më të mira natyrore të jodit. Marrja adekuate e jodit ndihmon në detoksifikimin e trupit, rregullon metabolizmin, rritjen dhe zhvillimin.

Xhenxhefili është një erëz medicinale shumë e njohur për momentin dhe për një arsye të mirë sepse funksionon vërtet. Kjo përfshin një efekt të dobishëm në gjëndrën tiroide. Përmban magnez, i cili është treguar kritik në kontrollin e sëmundjes së tiroides. Përveç kësaj, ajo ka veprim anti-inflamator, i cili ndihmon në parandalimin e proceseve inflamatore të shoqëruara me hipotiroidizëm.

Kanella është një ilaç shumë i dobishëm për gjëndrën tiroide. Përmban një ekstrakt që luan një rol thelbësor anti-inflamator në stimulimin e shprehjes së niveleve të ARN-së në zonat e citokinave proinflamatore. Arrëmyshk është një përmirësues natyral i humorit dhe qetësues, dhe stimulon metabolizmin.

Lëngu i portokallit është një burim i pasur i vitaminës C e cila është e nevojshme për shumë procese në trup. Përmban një raport ideal të fruktozës dhe glukozës dhe mineraleve magnez dhe kalium. Ka një efekt pozitiv në gjëndrën tiroide dhe rrit acidin glukuronik, i cili lidh dhe eleminon toksinat nga trupi dhe ndihmon hormonet të funksionojnë si duhet.

Lëngu i limonit ka një përbërje të vlefshme ushqyese dhe veti të jashtëzakonshme shëruese për një numër sëmundjesh, ndihmon fëmijët dhe forcon sistemin imunitar.

Leave a Reply

Your email address will not be published.