Flet dëshmitari kryesor: Tregon se cili dyshohet të jetë shkaktari i aksidentit

Uncategorized

Një dëshmitar i cili ndodhej në vendngjarjen ku ndodhi aksidenti i tmerrshëm, ishte ndër të parët bashkë me efektivët e policisë e zjarrfikësit derisa ka dhënë detaje tronditëse për një nga mediat në Bullgari.
Ai tha se autobusi u ndal në një pikë të karburantit, gjatë udhëtimit që kishte për në Maqedoninë e Veriut.

Ai shtoi se shoferi nuk kishte mundësi të flinte pasi sapo kishte pushuar, dhe aksidenti ndodhi 20 minuta pas pushimit. Por ai tha se shoferët kishin mbushur kanaçe me vaj-karburant shtesë për autobusin.

Këtë e ka konfirmuar edhe policia hetimore. Tutje në dëshmi thuhet se zjarri ka nisur nga pjesa e përparme e autobusit, dhe sipas policisë tek gomat rezervë ka pasur tuba vaji.

”Rruga ishte e mbushur me vaj”, tha Pirgov, një nga dëshmitarët e tragjedisë.

Informacionet fillestare thanë se shoferi – një nga të parët që vdiq në vend, nuk arriti të hapte dyert. Megjithatë, Pirgov tha se dera e përparme ishte e hapur. Dhe përballë saj kishte njerëz të djegur. Zjarri ishte aq i fuqishëm dhe ogurzi sa ata nuk mund të bënin disa hapa për të shpëtuar.

”Shpejtësia e madhe dhe hutia e shoferit me gjasë e kanë shkaktuar aksidentin e autobusit”, beson Pirgov.

Sipas Pirgov, shoferi me siguri po lëvizte me shpejtësi të papërshtatshme dhe gaboi se po lëvizte në korsinë e djathtë në zonën e një shatërvani buzë rrugës.

“Autobusi goditi një gomë të përparme djathtas derisa po voziste 45 orë më shpejt sesa shenja në rrugë. Sipërfaqja e rrugës ishte e përsosur, autobusi nuk mund të kishte rrëshqitur. Nuk ka distancë ndalimi”, theksoi ai.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *